Anomálny O`Connellov efekt v kontaktných dvojhviezdach raných typov
Autori:
Pribulla, T., Vaňko, M., Chochol, D., Hambálek, Ľ., Parimucha, Š.
Obrázok s popisom:
Pre viac informácií, kliknite prosím na obrázok
Popis obrázku:
O'Connellov efekt pre všetky kontaktné dvojhviezdy identifikované v katalógu Hipparcos. Kontaktné dvojhviezdy vo viacnásobných sústavách s tretím svetlom L3/(L1 + L2) > 0.03 sú vykreslené otvorenými symbolmi. Je zrejme, že sústavy typu W ukazujú malé amplitúdy
O'Connellovho efektu s náhodným znamienkom, zatiaľčo sústavy raného typu vykazujú prvú kvadratúru systematicky jasnejšiu.
Popis:
Nové fotoelektrické pozorovania zákrytových sústav DU Boo a AG Vir ukazujú, že sústavy sú si podobné - obe sú kontaktné dvojhviezdy typu A a vykazujú maximum nasledujúce po primárnom minime systematicky jasnejšie. Táto asymetria svetelnej krivky je extrémne časovo stabilná. Fázová závislosť farebných indexov je veľmi malá a v rozpore s veľkou amplitúdou O'Connellovho javu (až 0,1 magnitúdy vo vizuálnej oblasti). To indikuje prítomnosť rozsiahlych nahriatych oblastí s tepelným kontrastom 1000–1500 K. Funkcie rozšírenia pritom neukazujú žiadne fotosferické škvrny slnečného typu. Navyše, funkcie rozšírenia vykazujú značné rozdiely medzi kvadratúrami (veľmi podobné v prípade oboch sústav) čo by mohlo byť interpretované prúdom hmoty alebo horúcou oblasťou spôsobujúcou dodatočnú emisiu viditeľnú medzi zložkami okolo fázy 0,25. Absolútne parametre zložiek v menšej miere závisia od prijatého modelu. Dlhá obežná doba obidvoch kontaktných sústav a zároveň neskorý spektrálny typ naznačujú, že primárna zložka oboch sústav (najmä však DU Boo) už opustila hlavnú postupnosť.