OHREV SLNEČNEJ KORÓNY:
observačná verifikácia fyzikálnych mechanizmov
Projekt APVV 0066-06


NOVINKY


  • [NEW] 30. jún 2011 V termíne stanovenou agentúrou APVV bol vypracovaný a zaslaný materiál zoznamou výstupov a prínosov projektu vrátane zoznamu publikovaných prác a prezentovaných príspevkov na konferenciách za rok 2010, t.j. rok po skončení financovania projektu. Materiály je k dispozícii na stránke Materiály.

  • 1. marec 2010 : Článok 'Magnetic loop emergence within a granule' kolektívu Gomory, P., Beck, C., Balthasar, H., Rybák, J., Kucera, A., Koza, J., Wohl, H. vyšiel v časopise "Astronomy and Astrophysics" (DOI: 10.1051/0004-6361/200912807). Zdržanie publikovania spôsobili problémy s tlačením článku vo vydavateľsve EPD.

  • 29. január 2010 : V termíne stanovenou agentúrou APVV boli vypracované a zaslané materiály záverečnej správy projektu a doplnkových zoznamov výstupov a prínosov projektu vrátane zoznamu publikovaných prác a prezentovaných príspevkov na konferenciách. Materiály za všetky 3 roky projektu sú k dispozícii na stránke Materiály.

  • [NEW] 21. december 2009 : Článok 'The SECIS instrument on the Lomnicky Peak Observatory' kolektívu Ambroz, J., Radziszewski, K., Rudawy, P., Rybák, J., Phillips, K. bol zaslaný na publikovanie do časopisu "Contributions of the Observatory Skalnate Pleso".

  • 20. november 2009 : Článok 'Dynamics of isolated magnetic bright points derived from Hinode/SOT Gband observations' kolektívu D. Utz, A. Hanslmeier, R. Muller, A. Veronig, Rybák, J., H. Muthsam bol prijatý do tlače v časopise "Astronomy and Astrophysics" (DOI: 10.1051/00046361/200913085).

  • 9. november 2009 : V priestoroch Hvezdárne a planetária v Prešove odznela prednáška Dr. Jána Rybáka 'Slovenská slnečná astrofyzika pred 103 rokmi a dnes', ktorú v rámci Medzinárodného roku astronómie 2009 ogranizačne pripravila Hvezdáreň a planetárium v Prešove. Táto prednáška bola štvrtou takouto prezentáciou práce a výsledkov projektu APVV-0066-06 pre verejnosť. Predošlé prednášky sa uskutočnili v októbri 2007 v Bratislave, novembri 2008 v Košiciach, a v marci v Banskej Bystrici. Finančne zabezpečil prednášku popularizačný projekt APVV LPP-0146 Objavuj vesmír, tvoj domov.

  • 12. október 2009 : V časopise 'Astronomy and Astrophysics' vyšiel článok 'Multi-wavelength fine structure and mass flows in solar microflares' kolektívu autorov Berkebile-Stoiser, Gomory, Veronig, Rybak, Sutterlin pripravený v rámci projektu v spolupráci s pracovníkmi IGAM/Institute of physics, Karl-Frenzens University, Graz, Rakúsko. Článok sa zaoberá detailnou spektroskopickou analýzou troch mikroerupcií v širokom rozsahu energií vyžarovaného žiarenia.

  • 29. august 2009 : Článok 'Magnetic loop emergence within a granule' kolektívu Gomory, P., Beck, C., Balthasar, H., Rybák, J., Kucera, A., Koza, J., Wohl, H. bol prijatý do tlače v časopise "Astronomy and Astrophysics" (DOI: 10.1051/00046361/200912807).

  • 15. júl 2009 : UV ďalekohľady FET prístroja TESIS na družici KORONAS-PHOTON, ktorá bola vypustená na obežnú dráhu len v januári 2009, previedli náš vedecký program v požadovanom rozsahu. Program bol pripravený v spolupráci s tímom prístroja (Bogachev, Kuzin) pre testovanie vhodnosti takýchto dát pre vedecký cieľ 3/ projektu.

  • 15. jún 2009 : V čísle časopisu 'The Astrophysical Journal' s týmto dátumom oficiálnej tlače vyjde článok 'Tadpoles in Wavelet Spectra of a Solar Decimetric Radio Burst' kolektívu autorov Mészárosová, Karlický, Rybák a Jiřička pripravený v rámci projektu v spolupráci s pracovníkmi Astronomického ústavu AV ČR v Ondrejove. Článok sa zaoberá overením existencie magnetoakustických vlnení v koronálnych slučkách magnetického poľa po slnečnej reupcii vďaka analýze rádiového žiarenia plazmy modulovaného gyrosynchrotrónnou emisiou žiarenia.

  • 06-08. apríl 2009 : Prístroj SECIS je svojom mieste na observatóriu Lomnický štít po inštalácii posledných komponentov a prevedení úspešných testov prístroja 8. apríla. Počasie láskavo spolupracovalo a každé ráno bolo pár hodín Slnka cez cirrusy čo stačilo aby na urobenie potrebných testov - podrobnosti. Hoci bol prístroj 8. apríla už pripravený na záznam normálnych pozorovaní tieto sa nemohli konať kvôli neexistencii koronálnych štruktúr s takou emisiou v zelenej koronálnej čiare, ktorá by postačovala na detekciu tvaru slučiek magnetických štruktúr v koróne.

    Ukážky na fotografiách zachytávajú opätovné zmontovanie prístroja, nainštalovanie elektroniky pre ohrev úzkopásmového filtra, vloženie nových neutrálnych filtrov spolu s novým polpriepustným dichroiským zrkadlom a inštaláciu prístroja na koronografe - osoby: Pawel Rudawy, Krzysztof Radziszewski, Jaro Ambróz, Rasťo Mačura:

      - začiatok rozbaľovania prístroja v kupole,
      - príprava pre namontovanie ohrevu filtra,
      - robí sa diera do tela prístroja,
      - detail upevnenia úzkopásmového filtra,
      - po inštalácii nových optických prvkov a ohrevu filtra,
      - otvorený prístroj SECIS pripevnený už ku koronografu,
      - SECIS a jeho káble doň i z neho,
      - ovládanie SECISu počas meraní,
      - čakanie na dokončenie príprav koronografu ráno pred meraniami,
      - vyhodnotenie prvých ranných testovacích snímkov,
      - ešte treba čosi nastaviť,
      - ale opatrne !!!!,
      - a mraky sú zas tu: pekné ale nevítané,
      - poobedňajšia náladovka: pohľad na západ,
      - poobedňajšia náladovka: Ľadový štít,
      - poobedňajšia náladovka: observatórium na LŠ v podvečernom osvetlení,
      - Testy: snímok kamerou v bielom svetle.
      - Testy: snímok kamerou v emisnej čiare koróny 530,3 nm.

  • [NEW] 24. marec 2009 : V priestoroch ŠVK v Banskej Bystrici odznela prednáška Dr. Jána Rybáka 'Slovenská slnečná astrofyzika pred 103 rokmi a dnes', ktorú v rámci Medzinárodného roku astronómie 2009 a Týždňa slovenských knižníc ogranizačne pripravila Hvezdáreň a ŠVK v Banskej Bystrici. Táto prednáška bola treťou takouto prezentáciou práce a výsledkov projektu APVV-0066-06 pre verejnosť. Predošlé prednášky sa uskutočnili v októbri 2007 v Bratislave a novembri 2008 v Košiciach. Finančne zabezpečil prednášku popularizačný projekt APVV LPP-0146 Stretnutia s vesmírom.

    Ukážky na fotografiách z priebehu podujatia:
      - zástupkyňa riaditeľky ŠVK p. Lýdia Žáčiková počas otvorenia,
      - prednášajúci počas výkladu o spektrohelioskope M.R. Štefánika,
      - prednášajúci v zamyslení ako ďalej pokračovať...

  • [NEW] 17. marec 2009 : Článok "Dynamické Ly alfa výtrysky" autorov Koza, Rutten a Vourlidas, ktorý vznikol v rámci projektu bol finálne prijatý do tlače v referovacom (CC) časopise Astronomy and Astrophysics. Článok je momentálne voľne dostupný v archíve arXiv v jeho konečnej podobe. Linka na jeho oficiálne umiestnenie v časopise: A&A 499 (2009) 917-921.

  • 20. február 2009 : Vypísanie nových zadaní tém doktorandského štúdia pre absolventov magisterského štúdiaastronómie, astrofyziky a fyziky. Štúdium vedeit FMFI UK v Bratislave a školiacim pracoviskom je Astronomický ústav SAV v Tatranskej Lomnici. Štyri z piatich vypísaných tém priamo súvisia zo zameraním APVV projektu a s dátami pozorovaní získanými počas hlavnej pozorovacej kampane projektu, ktorá prebehla v auguste 2007 na ďalekohľade DOT a na prístrojoch družíc SOHO, TRACE, RHESSI a Hinode a následnej pozorovacej kampane projektu, ktorá prebehla v októbri 2008 na ďalekohľade DOT a pozorovacej kampane, ktorá prebehla v júni 2008 na ďaleohľade VTT. Oficiálny oznam o doktorandskom štúdiu bude zverejnený na stránke AsÚ SAV v časti Doktorandské štúdium na AsÚ SAV .

  • 06. november 2008 : Nová verzia prístroja SECIS je svojom mieste na observatóriu Lomnický štít. Jeho prvé testy na koronografe dnes prebehli s potešitelným výsledkom. Zistili sa posledné veci, ktoré treba odstrániť pred jeho spustením do testovacej prevádzky. Počasie veľmi láskavo spolupracovalo a pár hodín Slnka cez cirrusy stačilo aby na urobenie potrebných testov - podrobnosti. Ukážky na fotografiách zachytávajú zmontovanie prístroja a inštaláciu prístroja na koronografe - osoby: Pawel Rudawy, Krzysztof Radziszewski, Peter Havrila, Jano Rybák:
      - začiatok montáže na stole v kupole,
      - napätie pri upevňovaní na koronografe: bude to tam držať?,
      - a toto treba robiť takto...,
      - Slnko máme zaostrené!,
      - Toto má fungovať? Ja teda neviem...,
      - A idú mraky...,
      - počítač a na monitore obraz aký sme si priali,
      - spokojnosť a čas na fotky do albumu,
      - SECIS na koronografe na LŠ,
      - obrázok v zelenej koronálnej čiare z testov prístroja,
      - A poobedňajšia náladovka: observatórium na LŠ v riedkej hmle a podvečernom osvetlení.

  • 7. október 2008 : Ďalšia pozorovacia kampaň projektu sa začala 6/8/2008 o 07:00 UT (o 9:00 SELČ). Koordinované pozorovania sú robené prístrojmi CDS, MDI, EIT družice SOHO, družicou TRACE, družicou RHESSI a pozemskými ďalekohľadmi DOT a Kanzelhoehe. Objektom pozorovaní je vonkajšia atmosféra Slnka v pokojných oblastiach v miestach chromosférickej siete. Netrpezlivo kontrolujeme nastavenia, časovanie, smerovanie a spoluprácu prístrojov s nádejou, že zas sa podarí získať zaujímavé pozorovania, ktorých spracovanie a analýza umožnia zodpovedať otvorené otázky. Stále však Slnko nevykazuje dostatočnú aktivitu pre záznam mikroerupcií. Napriek tomu sme sa rozhodli sledovať i zanikajúcu aktívnu oblasť NOAA 11003 v dňoch 7.-9. augusta. Pozorovania na ďalekohľade DOT sú tentokrát hradené z projektu 7.RP EÚ OPTICON Trans-national access program a len čiastočne projektom APVV. Pozorovací čas na družiciach bol získaný bezplatne prostredníctvom schválených pozorovacích projektov JOP189 (SOHO a TRACE) a HOP088 (Hinode). Pozorovacia kampaň bola pripravená v spolupráci a pracovníčkami IGAM/Institute for physics, KF Univerzita v Grazi, Graz, (Rakúsko) Dr. A. Veronig, Dr. M. Temmer a Mag. S. Stoiser. Ukážky pozorovaní: záznam intenzít spektrálnych čiar vznikajúcich v chromosfére, prechodovej oblasti a koróne Slnka získané spektrometrom CDS/SOHO 6.10. 2008, video intenzít spektrálnej čiary Fe IX 17,1nm vznikajúcej v koróne Slnka pri teplote 1 milión Kelvinov az meraní družice TRACE z 6.10. 2008. Podrobné informácie o kampani sú zaznamenávané na samostatnej webovej stránke kampane.

  • 02. september 2008 : Členkou projektu sa stala doktorandka Mgr. Marcela Bodnárová, absolventka bakalárskeho štúdia astronómie a astrofyziky na PrF UPJŠ. Téma je práce priamo súvisí s prvým z cieľov projektu a jej práca bude zameraná na výskum dynamiky jasných bodov v slnečnej fotosfére, ktoré je možné pozorovať v spektrálnom páse G slnečného spektra.

  • 30. júl 2008 : Nová verzia prístroja SECIS je pred konečnou montážou a testami na observatóriu Bialkow pro Wroclaci. Na jeseň sú plánované jeho prvé testy na koronografe na observatóriu na Lomnickom štíte. Ukážky na fotografiách zachytávajú prístroj pred osadením optikou a detektormi a celkovým zmontovaním (obr.1., obr.2., obr.3).

  • 17. jún 2008 : Vypísanie nových zadaní diplomových prác pre študentov astronómie a astrofyziky študujúcich na univerzitách v Košiciach a v Bratislave. Druhá z vypísaných tém priamo súvisí zo zameraním APVV projektu a s dátami pozorovaní získanými počas hlavnej pozorovacej kampane projektu, ktorá prebehla v auguste 2007 na ďalekohľade DOT a na prístrojoch družíc SOHO, TRACE, RHESSI a Hinode.

  • 3. jún 2008 : Ďalšia pozorovacia kampaň v rámci projektu APVV - tentokrát na ďalekohľade VTT (Observatorio del Teide, Tenerife, Španielsko) a na družice TRACE (NASA/ESA). Všetky podrobné informácie o príprave pozorovaní, ich priebehu, získaných pozorovaniach sú na zvláštnej stránke kampane. Finančné náklady súvisiace s pozorovaniami hradil projekt OPTICON - Trans-national Access Program na základe úspešnej aplikácie o pridelenie pozorovacieho času a na jeho financovanie.

  • 3. marec 2008 : Vďaka podpore systemákov AsÚ, hlavne R. Komžíka, bol pre potreby projektu uvedený do regulárnej prevádzky nový diskový priestor pre dáta pozorovaní.

  • 31. august 2007 : Vďaka podpore systemákov, hlavne R. Komžíka, bol pre potreby projektu uvedený do prevádzky nový server pre program IDL a jeho nadstavbu SSW.

  • 28. august 2007 : Správa o hlavnej pozorovacej kampani bola uverejnená na WEBSAV - intenetovom portáli SAV. Okrem toho bola informácia o pozorovaniach uverejnená 20. augusta vo viacerých rakúskym médiách, napr. Der Standard, Kleine Zeitung, ORF. Slovenský rozhlas - Rádio Slovensko - odvysielalo rozhovor s. J. Rybákom o kamapani 30.8. 2007 po 14:00.

  • 3. august 2007 : Hlavná pozorovacia kampaň projektu sa práve začala! O 07:00 UT (o 9:00 SELČ) začali koordinované pozorovania prístrojmi CDS, MDI, EIT družice SOHO, družicou TRACE, družicou RHESSI a pozemskými ďalekohľadmi DOT, Hvar, Kanzelhoehe. Dnešný objektom pozorovaní je vonkajšia atmosféra Slnka v pokojnej oblasti v miestach chromsférickej siete. Netrpezliví kontrolujeme nastavenia, časovanie, smerovanie a spoluprácu prístrojov s nádejou, že zas sa podarí získať zaujímavé pozorovania, ktorých spracovanie a analýza umožnia zodpovedať otvorené otázky. A ukážka: záznam intenzít spektrálnych čiar vznikajúcich v chromosfére, prechodovej oblasti a koróne Slnka získané spektrometrom CDS/SOHO 3.8. 2007. Podrobné informácie o kampani sú zaznamenávané na samostatnej webovej stránke.

  • 2. júl 2007 : Náš koordinovaný pozorovací program bol zaradený do plánu koordinovaných pozorovaní družice Hinode ako program HOP020 na obdobie 18-31/08/2007. Hinode teda podporí naše pozorovania ďalekohľadom DOT/LaPalma v čase keď nie je z technických príčin možná podpora družicou SOHO.

  • 27. jún 2007 : Prebehla prvá testovacia kampaň prístroja SECIS na observatóriu Lomnický štít. Navrhnutá úprava a rozšírenie prístroja SECIS pre jeho optimálne použitie na koronografe AsÚ SAV na observatóriu Lomnický štít.

  • 29. máj 2007 : Žiadosť o koordinovaný pozorovací program zaslaná riadiacim pracovníkom družice Hinode a zodpovedným vedúcim jej jednotlivých prístrojov SOT, EIS a XRT. V priebehu júna bola žiadosť modifikovaná na výzvu koordinátora prístroja EIS.

  • 25. máj 2007 : SPWG družice SOHO pridelila nášmu projektu pozorovací čas formou 'Spoločného pozorovacieho programu JOP 189' v čase od 3/8/ do 17/8/2007. Program pozostáva z koordinovaných meraní prístrojov CDS, MDI a EIT družice SOHO.

  • Apríl 2007 : TAC ďalekohľadu DOT pridelil po dohode pozorovací čas projektu na obdobie 3.-31.8. 2007. Tento pozorovací čas je hradený z finančnej podpory APVV.

  • Apríl 2007 : Pozorovania v rámci prvej koordinovanej observačnej kampane družíc SOHO a Hinode. Dve pozorovania v dĺžke 7 hodín pomocou prístrojov SOHO/CDS,MDI,EIT a HINODE/EIS,SOT,XRT - 12. a 14. apríla 2007. Náš pozorovací program bol jediným pozorovaním zadaným z krajín ktoré priamo finančne nepodporovali prípravu družice Hinode!

  • Február 2007 : Agentúra pre podporu výskumu a vývoja podporila žiadosť o tento projekt na dobu trvania 1/2/2007 - 31/12/2009 sumou 3.155 milióna Sk. Príspevok Astronomického ústavu SAV je 255 tisíc Sk.

  • Júl 2006 : žiadosť o tento projekt zaslaná v rámci všeobecnej výzvy 2006 Agentúre pre podporu výskumu a vývoja - číslo projektu APVV 0066-06.


    SPÄŤ