
Bledomodrá bodka
Celý rok 2019 sa niesol v znamení osláv 100. výročia založenia Medzinárodnej astronomickej únie (IAU). Posledný z veľkých projektov IAU100 dostal názov “Pale Blue Dot“, teda “Bledomodrá bodka“. Jeho hlavným cieľom je, po roku nabitom vesmírnymi zážitkami, upriamiť našu pozornosť naspäť na Zem a ukázať, akým spôsobom astronómia prispieva k uvedomeniu si miesta našej domovskej planéty vo vesmíre a ako nám pomáha čeliť globálnym výzvam modernej spoločnosti. Podujatia spojené s týmto projektom sa budú konať 13. – 20. februára 2020.
Tento dátum nie je vybratý náhodou, 14. februára 2020 totiž uplynie 30 rokov od vytvorenia ikonickej fotografie Zeme družicou Voyager 1, ktorá sa od nás v tom čase nachádzala vo vzdialenosti rekordných 6 miliárd kilometrov, teda 40,5 krát ďalej ako Slnko. Z takejto jedinečnej perspektívy na fotografii Zeme nevidíme žiadne hranice, iba krehkosť našej planéty v nesmiernej prázdnote vesmíru. Pripomína nám, aby sme sa k sebe chovali s úctou a spoločne sa starali o budúcnosť doteraz jedinej známej planéty, na ktorej existuje život.
IAU100 pri tejto príležitosti pozýva každého, aby sa zapojil do tohto projektu zorganizovaním podujatia zameraného na environmentálne povedomie, na úlohu astronómie pri boji proti dnešným hrozbám, akými sú napríklad klimatické zmeny a na dôležitosť spolupatričnosti všetkých ľudí bez ohľadu na pohlavie, miesto narodenia, rasu či vierovyznanie.
Viac informácií o projekte je možné nájsť na webovej stránke projektu.