
Noc výskumníkov v Medzeve
Hvezdáreň a planetárium Medzev sa už tradične zapája do projektu Európska noc výskumníkov. Tento rok, aj pri príležitosti osláv 100. výročia založenia Medzinárodnej astronomickej únie (IAU), pripravili pracovníci hvezdárne a ďalší pozvaní hostia až dvojdňový program, ktorý sa konal vo štvrtok 26. septembra a v piatok 27. septembra 2019.
Bohatý program navštívili deti z MŠ Medzev, žiaci z ZŠ Medzev, ZŠ Raslavice, ZUŠ Medzev, študenti zo SOŠ Moldava nad Bodvou a ich detašovaných pracovísk, Gymnázia Š. Moysesa v Moldave nad Bodvou a ďalší návštevníci z okresu Košice-okolie. Celkovo bránami Hvezdárne a planetária v Medzeve počas oboch dní prešlo viac ako 300 návštevníkov.
Pre všetkých účastníkov bolo pripravených niekoľko stanovíšť s odborným programom. Stanovište s ďalekohľadmi a solárnymi “hračkami” mal na starosti Igor Tymczák z Centra voľného času – Regionálne centrum mládeže (CVČ – RCM) v Košiciach. Po oba dni prialo počasie, tak si všetci účastníci mohli pozrieť Slnko pomocou ďalekohľadu a na solárnych “hračkách” otestovať našu najbližšiu hviezdu ako ekologický zdroj energie.
Na ďalšom stanovišti, ktoré zabezpečoval Tomáš Čabala, mohli návštevníci vidieť pokusy so suchým ľadom. Účastníkom sa ukážky veľmi páčili, pre mladších bol najefektnejší pokus s názvom „Hrnček var!“. Stanovište s vedeckými hračkami, pokusy vo vákuu a pokusy na demonštráciu veternej energie ako ďalšieho ekologického zdroja energie viedol Ľubomír Mucha z CVČ – RCM v Košiciach. Návštevníci mohli vidieť aj hmlovú komoru pod taktovkou Ivana Kimáka a Tomáša Čabalu. Ukážky svetelných efektov, levitácie a rozkladu svetla zase viedli Ivan Tronov z Prírodovedeckej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach (PF UPJŠ) a Ivan Kimák.
Štvrtkový program bol obohatený o prednášku Michala Vojsoviča z organizácie SOSA o programe Apollo s názvom “(Ne)veľký krok pre človeka”. Piatkový program zase spestrili dve prezentácie “Kúzelnej fyziky” Michala Figuru. Fyzikálna hra so zaujímavým komentárom, ktorá zapojila do ukážok aj publikum sa stretla s veľkým záujmom prítomných.
Počas oboch dní bola na podujatí prítomná mestská TV Moldava nad Bodvou, ktorá z podujatia pripravila reportáž v TV magazíne.
Poďakovanie patrí Mariánovi Kirešovi, vedúcemu oddelenia didaktiky fyziky a prodekanovi PF UPJŠ za zapožičanie experimentov, Alexandrovi Dirnerovi z Ústavu fyzikálnych vied PF UPJŠ za odbornú pomoc, ako aj pánovi Zemanovi za zabezpečenie fotodokumentácie a pomoc pri organizovaní podujatia. Veľké poďakovanie za pomoc pri transporte experimentov a prednášateľov, ako aj technickom zabezpečení podujatia patrí Ivanovi Kimákovi.