Scientific program and key topics

Key topics and speakers

  1. Session A: OBSERVING TECHNIQUES AND INSTRUMENTATION FOR METRE-CLASS TELESCOPES
    • lucky imaging
    • fast photometry (Luca Zampieri)
    • spectrographs for metre-class telescopes
    • interferometry (Rachael Roettenbacher)
    • high-precision ground-based photometry (Monika Lendl)
    • astronomical polarimetry
    • near-infrared observations
    • robotic telescopes (Avi Shporer)
  2. Session B: SCIENCE WITH SMALL TELESCOPES
    • eruptive stars: cataclysmic variables, novae, supernovae, symbiotic stars (Keisuke Isogai, Ulisse Munari, François Teyssier)
    • young and active stars (T Tauri, Herbig Ae/Be, BY Dra, RS CVn, Ap etc.)
    • pulsating stars (László Szabados)
    • eclipsing binary stars and circumbinary planets (Ronald Mennickent)
    • exoplanets (Matthias Mallonn, Markus Mugrauer)
    • solar system (e.g. asteroid properties from photometry, comets) (Rene Duffard, Petr Pravec)
    • galactic astronomy (Tomaz Zwitter)
    • space debris (Jiří Šilha)
  3. Session C: GROUND-BASED SUPPORT OF COSMIC MISSIONS AND TELESCOPE NETWORKS
    • ground-based support of cosmic missions (Petr Kabáth, Ernst Paunzen, George Zhou)
    • follow-up observations from big telescopes (Luca Zampieri)
    • telescope networks, ground-based surveys (Daniel Holdsworth, Ulisse Munari, Juraj Tóth)


Conference schedule

Sunday September 23, 2018
17:00–20:00 Registration (entrance hall of the Astronomical Institute)
19:00–21:00 Welcome party (Hotel Academia)
Monday September 24, 2018
08:00–08:45 Registration (foyer of Academia)
Welcome address
08:45–09:00 Martin VaňkoInstitute Director
Theodor PribullaSOC Chair
Ľubomír HambálekLOC Chair
Session A: OBSERVING TECHNIQUES AND INSTRUMENTATION FOR METRE-CLASS TELESCOPES
Chair: Drahomír Chochol
09:00–09:15 Martin Vaňko 75 years of the Skalnaté Pleso observatory
09:15–09:50 Luca Zampieri Fast astronomical photometry for meter-class telescopes (A01)
09:50–10:25 Rachael Roettenbacher Interferometry with Meter-Class Telescopes (A02) PDF
10:25–10:55 Coffee Break
Chair: Theodor Pribulla
10:55–11:30 Monika Lendl High precision ground-based photometry (A03) PDF
11:30–11:50 Andrey Shugarov Synergy of ground and space based telescopes for mass detection of 10 m class NEOs (C06)
11:50–12:10 Robert Harris Astrophotonics for small telescopes (A05) PDF
12:10–12:30 Pawel Zielinski The Cambridge Photometric Calibration Server 2.0 - new automatic tool for time-domain astronomy (A06) PDF
12:30–14:00Lunch
Chair: Augustín Skopal
14:00–14:20 Miloslav Zejda Photometric data around us (A07) PDF
14:20–14:40 Marek Skarka Synergy of professional and amateur astronomers (A08)
14:40–15:10 Coffee Break
Session B: SCIENCE WITH SMALL TELESCOPES
Chair: Ernst Paunzen
15:10–15:45 Ulisse Munari The study of novae with small telescopes (B01) PDF
15:45–16:05 Drahomír Chochol Optical photometry and spectroscopy of V612 Sct: slow classical nova with rebrightenings (B02)
16:05–16:25 Polina Golysheva Multicolor Photometry of unusual Nova KT Eri (B03)
16:25 Poster session A+B
18:00 Dinner
Tuesday September 25, 2018
Chair: Ulisse Munari
09:00–09:35 László Szabados Selected new results on pulsating variable stars (B04) PDF
09:35–09:55 Michal Pawlak ASAS-SN as a stellar variability survey (B05)
09:55–10:15 Dmitry Tsvetkov Optical observations of bright Supernovae (B06)
10:15–10:35 Augustín Skopal Studying symbiotic stars and classical nova outbursts with small telescopes (B07) PDF
10:35–11:05 Coffee Break
Chair: Petr Zasche
11:05–11:35 Rudolf Gális The current active stage of the symbiotic system AG Draconis (B08) PDF
11:35–12:10 Keisuke Isogai Recent progress of research on evolution of dwarf novae by using time-series photometry (B09) PDF
12:10–12:30 Natasha Katysheva An evolution of superhumps of a WZ Sge-type system in Leonis OT J104411.4+211307 (B10)
12:30–12:50 Elena Pavlenko ASASSN-18fk: a new WZ Sge-type dwarf nova with multiple rebrightenings and a new candidate for superhumping intermediate polars (B11)
12:50–14:00 Lunch
Chair: László Szabados
14:00–14:35 François Teyssier Spectroscopic Monitoring of Eruptive Stars and the ARAS database (B12) PDF
14:35–14:55 Jaroslav Merc Study of long-term spectroscopic variability of symbiotic stars based on observations of the ARAS Group (B13) PDF
14:55–15:15 Olga Barsunova UX Ori type stars in the young cluster IC 348. Results of the 15-year photometric monitoring (B14) PDF
15:15–15:35 Gökhan Yücel Digging out twin-binary star systems from the ASAS Catalogue and determining their physical parameters (B15) PDF
15:35–16:05 Coffee Break
Chair: Luca Zampieri
16:05–16:40 Ronald Mennickent Results of monitoring hot Algols showing long photometric cycles (B16) PDF
16:40–17:05 Petr Zasche Double eclipsing systems (B17)
17:05–17:25 Mauricio Cabezas KOREL disentangling of the LMC eclipsing Algol (B18) PDF
17:25 Poster session B
18:00 Dinner
Wednesday September 26, 2018
Chair: Staszek Zoła
09:00–09:20 Milena Ratajczak Tracking massive pairs (B19)
09:20–09:40 Elena Panko Observations of Slightly Studied CBS with period variations (B20) PDF
09:40–10:00 Bartłomiej Dębski A relation between the brightness maxima separation and mass ratio in contact binaries (B21)
10:00–10:20 Joris Vos Using wide sdB+MS binaries to constrain RLOF models (B22) PDF
10:20–10:50 Coffee Break
Chair: Ronald Mennickent
10:50–11:10 Staszek Zola Parameters of 2MASS J16211735+4412541 in the quiescent state (B23) PDF
11:10–11:30 Ibrahim Özavcı Surface Inhomogeneities of the Eclipsing Binary System ER Vulpeculae (B24) PDF
11:30–11:50 Bálint Seli Deriving photospheric parameters and elemental abundances for a sample of stars showing the FIP effect (B25) PDF
11:50–12:10 Andrey Shugarov INASAN NEO finder (INF) project (B26)
12:10–12:30 Igor Volkov Spectral observations and photometry of near Earth object (NEO) 2001CP44-s1 (B27)
12:30–14:00 Lunch
Chair: Ján Budaj
14:00–14:35 Jiří Šilha Small telescopes and their application in space debris research and space surveillance tracking (B28) PDF
14:35–15:10 Tomaž Zwitter Galactic astronomy and small telescopes (B29) PDF
15:10–15:40 Coffee Break
Chair: Ján Budaj
15:40–16:15 George Zhou Planets across the HR diagram (B30) PDF
16:15–16:35 Daniel Bayliss The Next Generation Transit Survey (NGTS) (B31)
16:35–17:10 Markus Mugrauer YETI - The Young Exoplanet Transit Initiative (B32)
17:10 Poster session B+C
18:30 Conference dinner
Thursday September 27, 2018
Chair: George Zhou
09:20–09:55 Matthias Mallonn Exoplanet science with the robotic 1.2m STELLA observatory (B33)
09:55–10:15 Gracjan Maciejewski Planet-star tidal interactions with precise transit timing (B35) PDF
10:15–10:45 Coffee Break
Chair: Theodor Pribulla
10:45–11:05 Ján Budaj Mysterious eclipses in the light curve of Boyajian star: a possible explanation (B36) PDF
11:05–11:25 Yuliana Kuznyetsova Researches of exoplanets influence on host star chromospheric activity (B37) PDF
11:25–13:00 Lunch
13:00–17:30 Conference trip to Kežmarok
18:00 Dinner
Friday September 28, 2018
Chair: Augustín Skopal
09:00–09:35 Petr Kabáth The role of small telescopes as a ground-based support for exoplanetary space missions (C01) PDF
09:35–10:10 Rene Duffard Stellar occultation by asteroids and Trans-Neptunian bodies (B39) PDF <teleconference>
10:10–10:40 Coffee Break
Session C: GROUND-BASED SUPPORT OF COSMIC MISSIONS AND TELESCOPE NETWORKS
Chair: Ján Budaj
10:40–11:15 Petr Pravec Complex asteroid systems and their observations with meter-size telescopes (B38)
11:15–11:50 Ernst Paunzen Ground-based observations for the BRITE-Constellation Satellites (C02) PDF
11:50–12:25 Juraj Tóth AMOS global meteor network (C03) PDF
12:25–14:00 Lunch
Chair: Theodor Pribulla
14:00–14:35 Avi Shporer The Las Cumbres Observatory robotic telescope network (C04) <teleconference>
14:35–15:10 Daniel Holdsworth WET stars and planets: telescope network observations of mCP stars and exoplanets (C05) PDF
Chair: Drahomír Chochol
15:10–15:40 Conference closing
Saturday September 29, 2018
09:00–12:00 Optional trip to the Skalnaté Pleso observatory


Organizing committees

SOC: Scientific Organizing Committee

  • Ján Budaj, co-chair (Slovakia)
  • Theodor Pribulla, co-chair (Slovakia)
  • Augustín Skopal, co-chair (Slovakia)
    SOCchairs75AI@ta3.sk

  • Daniel Bayliss (U.K.)
  • Petr Kabáth (Czech Republic)
  • László Kiss (Hungary)
  • Leonard Kornoš (Slovakia)
  • Ulisse Munari (Italy)
  • Ronald Mennickent (Chile)
  • Štefan Parimucha (Slovakia)
  • Ernst Paunzen (Czech Republic)
  • John Southworth (U.K.)


LOC: Local Organizing Committee

  • Ľubomír Hambálek, chair
    lhambalek@ta3.sk

  • Richard Komžík
  • Emil Kundra
  • Matej Sekeráš
  • Natalia Shagatova
  • Alisa Shchurova


 
Richard Komžík rkomzik@astro.sk
· Last modified: 2018/10/17 10:55 UTC
 
Powered by PHP Valid XHTML 1.0 Valid CSS