Niger Vojtecha Rušina aj v Košiciach


Vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach otvorili 22. novembra 2007 výstavu fotografií astronóma Vojtecha Rušina "NIGER 2006".

"Niger, druhá najchudobnejšia krajina na svete, je krásny nielen pri zatmení Slnka," tvrdí popredný slovenský astronóm, špecialista na Slnko a jeho aktivity, RNDr. Vojtech Rušin, DrSc. Presvedčil sa o tom pri svojich dvoch dlhodobejších pobytoch v tomto africkom štáte, kde bol pozorovať úplné zatmenie Slnka v roku 1973 i v roku 2006. Vo voľných chvíľach zachytával objektívom svojho fotoaparátu exotickú krásu Nigeru a jednoduchý život jeho obyvateľov. Po návrate na Slovensko z nich spracoval súbor obrazov, ktoré sústredil do celku pod názvom "Niger nielen pri zatmení Slnka".

Po Poprade, Humennom, Bratislave i českom Prostějove si v budove múzea na Hviezdoslavovej ulici môžu pozrieť návštevníci a obyvatelia Košíc 82 farebných fotografií, predovšetkým portrétov, najmenej do konca roka 2007. Nápad usporiadať samostatnú výstavu vznikol pri neformálnom rozhovore doktora Rušina s riaditeľom Východoslovenského múzea PhDr. Rudolfom Pollákom pri septembrovej Noci výskumníka.

Text a foto: Katarína Čižmáriková

Obrázky:


Výstavu otvoril riaditeľ Východoslovenského múzea doktor Pollák (vľavo). Vedľa autor fotografií Vojtech Rušin.Prví návštevníci výstavy.
Dátum a čas: 17.6. 2024 15:12:06 CEST
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!