Mesiac stemnie 16. augusta


Posledným zatmením roku 2008 bude čiastočné zatmenie Mesiaca, ktoré nastane v sobotu 16. augusta.

Zatmenie nastane vo večerných hodinách a bude pozorovateľné z územia Slovenska a celej Európy. Večer 16. augusta u nás vyjde Mesiac približne o 19. h 53. min krátko pred západom Slnka, ktorý nastane o 20. h 2. min. Letná večerná obloha bude zaliata sýtym svetlom mesačného splnu.

Zatmenie sa začne o 21. h 36. min, keď Mesiac začne vstupovať do tieňa Zeme a východný okraj Mesiaca sa postupne sfarbí do oranžovo- až hnedočervena. Toto zvláštne sfarbenie je spôsobené ohybom a rozptylom slnečného svetla na prachových a aerosolových časticiach vo vysokých vrtvách zemskej atmosféry. Najväčšia fáza zatmenia nastane o 23. h 10. min, keď až 81 percent priemeru Mesiaca bude ponoreného do tieňa Zeme, z ktorého bude vyčnievať len úzky jasný kosáčik na severnom okraji Mesiaca. Počas zatmenia sa bude Mesiac nachádzať v súhvezdí Kozorožec pomerne nízko nad južným obzorom. Na stemnenej oblohe sa objavia aj slabé hviezdy a jasne zažiari aj planéta Jupiter, druhý najjasnejší objekt nočnej oblohy, ktorý sa v tom čase bude nachádzať západne od Mesiaca v súhvezdí Strelec. Lepší zážitok z pozorovania poskytne pohľad cez triéder, teda poľovnícky alebo turistický ďalekohľad, ktorý je vhodné upevniť na statív alebo iný improvizovaný stojan alebo záves. Celé zatmenie bude trvať 3 h 8 min a skončí sa 44 min po polnoci už v nedeľu 17. augusta. Mesiac zapadne ráno o 5. hod 2. min.

Nasledujúce zatmenie Mesiaca pozorovateľné z nášho územia nastane na Silvestra 31. decembra 2009 a bude opäť čiastočné. Keďže v jeho maximálnej fáze bude len 8 percent z priemeru Mesiaca ponoreného do tieňa Zeme, zatmenie bude veľmi nenápadné a sotva postrehnuteľné v silnom svite mesačného splnu. Ak vám zamračená obloha zabráni v pozorovaní, na stránke aktualít Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici nájdete aj adresu webstránky Saros Group Scientific Expeditiones ponúkajúcej pohľad na zatmenie v priamom prenose.

Július Koza
Astronomický ústav SAV
Tatranská Lomnica

Obrázky:


Ilustračné foto zatmenia Mesiaca (zdroj: http://i167.photobucket.com).
Dátum a čas: 17.6. 2024 16:08:52 CEST
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!