Slováci na astroolympiádu


Na 2. Medzinárodnú olympiádu astronómie a astrofyziky (IOAA) v Indonézii odleteli mladí slovenskí astronómovia.

Olympijské hry v Pekingu zaujali celý svet. Na inú olympiádu – tentoraz astronomickú – odletela do Indonézie v sobotu 16. augusta štvorčlenná výprava Slovákov. Po mnohohodinovom lete z Budapešti cez Frankfurt a Singapur do Djakarty sa presunuli do Bandungu, mesta na ostrove Jáva, kde sa uskutoční 2. Medzinárodná olympiáda astronómie a astrofyziky (IOAA). Hostiteľom vyše stovky študentov stredných škôl z 25 štátov je Ústav technológie v Bandungu, jedna z najznámejších vzdelávacích inštitúcií v Indonézii.

V štvorčlennej výprave sú dvaja najúspešnejší súťažiaci v Astronomickej olympiáde 2008 na Slovensku – Peter Vanya z astronomického krúžku na Gymnáziu v Trenčíne a Eugen Hruška z Gymnázia v Hlohovci, ďalej Ladislav Hric (vedúci výpravy a predseda Astronomickej olympiády na Slovensku) z Astronomického ústavu SAV a odborná referentka AO Mária Bartolomejová.

Obidvaja študenti prešli tvrdým výberom cez korešpondenčné kolo, regionálne kolá v Prešove a Hlohovci a na celoslovenskom finále Astronomickej olympiády (AO) vo Vysokých Tatrách skončili na prvých dvoch miestach dokonca s rovnakým počtom bodov, takže pre komisiu bolo problémom určiť poradie medzi nimi. Nevadilo to, nakoľko obidvaja dostali možnosť zúčastniť sa aj medzinárodnej olympiády a až tu sa ukáže, ktorý z nich bude lepší. Treba pripomenúť, že sú to ešte mladí študenti, Peter bude mať 18 rokov až v októbri a Eugen bol dokonca najmladším účastníkom Astronomickej olympiády na Slovensku v kategórii stredných škôl. Presne počas celoslovenského finále dovŕšil len 14 rokov. Ozaj, prinesú tiež medaily ako naši olympionici z Pekingu, keď budú doslova bojovať súčasne s nimi?

"Radi by sme opäť dobre reprezentovali Slovensko i slovenskú astronómiu," hovorí vedúci výpravy a predseda AO na Slovensku Dr. Ladislav Hric. "Veľmi dobre sme totiž zapísali na vlaňajšej medzinárodnej olympiáde v Thajsku, kde Róbert Barsa z Košíc (v súčasnosti už študent Technickej univerzity) získal zlatú medailu, takže hneď sme dostali pozvánku aj na ďalší ročník. I keď konkurencia je veľká a nároky na vedomosti súťažiacich sa zvyšujú."

Astronomickú olympiádu na Slovensku organizuje Slovenská astronomická spoločnosť pri Slovenskej akadémii vied ako svoj projekt financovaný Agentúrou na podporu vedy a výskumu a môžu sa na nej zúčastniť všetci záujemcovia - žiaci základných a stredných škôl.

Text: Ladislav Hric a Katarína Čižmáriková
Foto: Katarína Čižmáriková

Obrázky:


Fotografia z májového finále AO vo Vysokých Tatrách. Keď študenti-gymnazisti Peter Vanya (vľavo) a Eugen Hruška preberali diplomy od predsedu Slovenskej astronomickej spoločnosti Juraja Zverka, už vedeli, že pocestujú do Indonézie.
Dátum a čas: 1.6. 2023 17:36:06 CEST
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!