Celosvetový projekt "100 hodín astronómie" aj v SAV


Vo štvrtok 2. apríla sa v Astronomickom ústave SAV začal 100 hodinový astronomický maratón. Dni a noci otvorených dverí u astronómov sú súčasťou Medzinárodného roku astronómie 2009.

Dni a noci otvorených dverí pre širokú verejnosť v dňoch 2. až 5. apríla 2009 organizujú tatranskí astronómovia pri príležitosti Medzinárodného roku astronómie 2009 ako súčasť celosvetového projektu 100 hodín astronómie. Pri tejto príležitosti otvorili tatranskí astronómovia Slovenskej akadémie vied brány hlavnej budovy Astronomického ústavu SAV v Starej Lesnej aj pre verejnosť. "Kedykoľvek sem ktokoľvek príde, aj v noci, dvere budú otvorené," hovorí vedúci stelárneho oddelenia AsÚ SAV v Starej Lesnej RNDr. Drahomír Chochol, DrSc. Nočná obloha je podľa neho pre zvedavcov z radov verejnosti o to zaujímavejšia, že je na nej možné pozorovať viac objektov - mesiac, planéty i množstvo hviezd.

Astronomický maratón však nie je iba vecou astronómov zo SAV. Podľa slov Drahomíra Chochola sa do projektu zapoja všetky astronomické pracoviská, popularizačné centrá, krúžky a astronomické organizácie na celom svete. Presvedčiť sa o tom budú môcť aj návštevníci Astronomického ústavu SAV v Starej lesnej, ktorí tu budú môcť sledovať vstupy a reportáže z najvýznamnejších svetových astronomických observatórií a riadiacich centier družicových observatórií.

V piatok 3. apríla a v sobotu 4. apríla bude Deň otvorených dverí aj na Meteorologickom observatóriu Geofyzikálneho ústavu SAV v Starej Lesnej a na Skalnatom plese. A svoje pracovisko na Lomnickom štíte, kde sa pozoruje Slnko, otvoria verejnosti v sobotu 4. apríla v čase od 10.00 do 15.00 hodiny aj astronómovia.

Podrobný program celosvetového projektu 100 hodín astronómie v Starej lesnej a na Lomnickom štíte v dňoch 2. - 5. apríla nájdete na internetovej stránke Astronomického ústavu SAV www.ta3.sk

A. Štrpková

Obrázky:


Ľubomír Klocok vysvetľuje počas vlaňajšieho Dňa otvorených dverí na Lomnickom štíte funkciu korónografu.
Dátum a čas: 1.6. 2023 18:06:59 CEST
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!