Nenápadné čiastočné zatmenie Mesiaca na konci roka 2009


Na Silvestra 31. decembra vo večerných hodinách budeme svedkami čiastočného aj keď iba nenápadného zatmenia Mesiaca.

Popri prípravách na príchod Nového roka 2010 si môžu nadšenci astronómie vychutnať nenápadné čiastočné zatmenie Mesiaca. Slovíčko nenápadné je v tomto prípade namieste, pretože zemský tieň len mierne zasiahne mesačný povrch a zafarbí ho načerveno.

Úkaz sa udeje vo večerných hodinách 31.decembra 2009. Mesiac vstúpi najprv do tzv. polotieňa Zeme krátko po 18. hodine SEČ. Tento vstup je prakticky nepostrehnuteľný, jas Mesiaca sa len veľmi mierne zníži. Zaujímavejšia časť – vstup Mesiaca do tieňa Zeme – sa začne 8 minút pred 20. hodinou SEČ. Postupne bude pravá spodná strana Mesiaca tmavnúť a nadobúdať červenkastý odtieň. Maximum čiastočného zatmenia nastane o 20.23 h SEČ. Od tohto okamihu bude červenkastý odtieň slabnúť. Krátko pred 21. hodinou Mesiac opustí tieň Zeme. Červenkastý tieň na mesačnom povrchu tak uvidíme necelú hodinu.

Jasnú oblohu a šťastný Nový rok!

Mgr. Marek Husárik, PhD.
Astronomický ústav SAV
Tatranská Lomnica

Obrázky:


Vizualizácia zatmenia Mesiaca 31.12.2009.Vizualizácia zatmenia Mesiaca 31.12.2009 s popisom. Hodnoty sú vypočítané pre polohu Skalnatého plesa, ale sú veľmi podobné aj pre iné miesta na Slovensku.Schematické znázornenie vzniku zatmenia Mesiaca 31.12.2009. Svetlý kruh zobrazuje polotieň Zeme, tmavší tieň Zeme. Vplyv prechodu polotieňom Zeme na Mesiac je pre pozorovateľa prakticky nepostrehnuteľný. Tieň na mesačnom povrchu spôsobí jeho stmavnutie s červenkastým nádychom.
Dátum a čas: 17.6. 2024 15:45:23 CEST
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!