Astronómovia otvorili dvere k Slnku


Deň otvorených dverí v Astronomickom ústave SAV v Tatranskej Lomnici 29. marca sa tešil pozornosti záujemcov o zatmenie Slnka.

Hoci zatmenie Slnka bolo možno z nášho územia pozorovať len ako čiastočné, v zasadačke ústavu sa zišlo vyše 120 návštevníkov – zväčša žiakov okolitých škôl. Prišli učitelia so svojimi žiakmi zo ZŠ Jarná a TAŠ v Poprade, zo ZŠ v Spišskom Štiavniku a v Tatranskej Lomnici, ako aj členovia Astronomického Klubu Bratislava a turisti. Žiaľ, nedostavil sa ten najdôležitejší hosť – bolo zamračené, s nízkou oblačnosťou, hmlou, dažďom a mrholením. Takže Slnko zostalo kdesi nad mrakmi, utajené v kráse tohto jedinečného javu.
Našťastie, 21. storočie má už aj iné nástroje – pomohla vyspelá technológia. Napokon návštevníci mohli sledovať priamy prenos videoprojekcie z úplného zatmenia Slnka priamo v reálnom čase z Turecka, vďaka práci tímu Exploratorium (The museum of science, art and human perception at the Palace of Fine Arts, San Francisco, CA, USA).

Vypočuli si aj zaujímavé prednášky. Na tému "Astronomický ústav – história a súčasnosť" prednášali Peter Gömöry a František Tomasz, o zatmeniach Slnka Dr. Július Sýkora a o Slnku ako našej najbližšej hviezde Dr. Aleš Kučera.

Najbližšie zatmenie Slnka budeme môcť z nášho územia pozorovať 1. augusta 2008 a opäť ho uvidíme len ako čiastočné.


Foto Pavol Bendík

Obrázky:


Július Sýkora počas prednášky.Pohľad na návštevníkov.Prednáša Aleš Kučera.Videoprojekcia vrcholí - Mesiac úplne zakryl Slnko.A takto vyzerá mesačný tieň z družice (http://sunearthday.gsfc.nasa.gov/2006/multimedia).
Dátum a čas: 28.5. 2023 05:08:27 CEST
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!