OHREV SLNEČNEJ KORÓNY:
observačná verifikácia fyzikálnych mechanizmov
Projekt APVV 0066-06


KAMPANE PROJEKTU


  • Pozorovania kampaň 6 - júl 2009: testovacie pozorovanie TESIS/KORONAS-PHOTON::
    Na základe zistení získaných počas spracovávania a analýzy dát pozorovaní ktoré mal projekt k dispozícii pre vedecký cieľ 3/ projektu v rámci spolupráce s ETH/Institute for astronomy, Zurich (Švajčiarsko) bolo rozhodnuté pokúsiť sa testovať vhodnosť dát, ktoré je možné získavať pomocou prístrojov FET/TESIS na družici KORONAS-PHOTON, ktorá bola vypustená na obežnú dráhu len v januári 2009 (http://www.tesis.lebedev.ru/about_tesis.html). Preto bol pripravený v spolupráci s tímom prístroja (Bogachev, Kuzin) pozorovací program pre testovanie vhodnosti takýchto dát pre náš vedecký cieľ. Program bol prevedený prístrojom 15/7/2009 v požadovanom rozsahu. Výsledky predbežnej analýzy týchto dát boli už prezentované na konferencii.

  • Pozorovania kampaň 5 - Október 2008: DOT/LaPalma + SOHO + Hinode + TRACE:
    7. august 2008 začala ďalšia pozorovacia kampaň projektu sa začala 6/8/2008 o 07:00 UT (o 9:00 SELČ). Koordinované pozorovania sú robené prístrojmi CDS, MDI, EIT družice SOHO, družicou TRACE, družicou RHESSI a pozemskými ďalekohľadmi DOT a Kanzelhoehe. Objektom pozorovaní je vonkajšia atmosféra Slnka v pokojných oblastiach v miestach chromosférickej siete. Rozhodli sme sa sledovať i zanikajúcu aktívnu oblasť NOAA 11003 v dňoch 7.-9. augusta. Pozorovania na ďalekohľade DOT sú tentokrát hradené z projektu 7.RP EÚ OPTICON Trans-national access program a len čiastočne projektom APVV. Pozorovací čas na družiciach bol získaný bezplatne prostredníctvom schválených pozorovacích projektov JOP189 (SOHO a TRACE) a HOP088 (Hinode). Pozorovacia kampaň bola pripravená v spolupráci a pracovníčkami IGAM/Institute for physics, KF Univerzita v Grazi, Graz, (Rakúsko) Dr. A. Veronig, Dr. M. Temmer a Mag. S. Stoiser. Ukážky pozorovaní: záznam intenzít spektrálnych čiar vznikajúcich v chromosfére, prechodovej oblasti a koróne Slnka získané spektrometrom CDS/SOHO 6.10. 2008, video intenzít spektrálnej čiary Fe IX 17,1nm vznikajúcej v koróne Slnka pri teplote 1 milión Kelvinov az meraní družice TRACE z 6.10. 2008. Podrobné informácie o kampani sú zaznamenávané na samostatnej webovej stránke kampane.

  • Pozorovania kampaň 4 - Máj/Jún 2008: VTT/Tenerife + TRACE:
    Ďalšou pozorovacou kampaňou projektu je koordinovaná kampaň medzi Vákuovým vežovým ďalekohľadom (VTT) a spolupracujúcou družicou TRACE. Pozorovací čas ďalekohľadu VTT, uhradený tentokrát projektom OPTICON Trans-national access program na základe úspešnej aplikácie na pridelenie pozorovacieho času, bol pridelený v čase 26/5-07/6/2008. Počas pozorovaní boli simultánne využívané viaceré post-fokusové zariadenia na ďalekohľade VTT: snímkovacie kamery pre G-pás slnečného spektra a čiaru H-alfa pre speckle rekonštrukiu obrazu, ľD spekropolarimeter TIP pracujúci v IR oblasti spektra (1,56 mikróna, sp. čiary Fe I) a 2D spektrometer TESOS pre vizuálnu oblasť spektra (Fe I 557.6nm). Kampani je venovaná samostatná webová stránka. Hoci bola kampaň zameraná len na pozorovania vrstiev slnečnej atmosféry pod samotnou slnečnou korónou podarilo sa získať unikátne pozorovania o dynamike fotosféry a chromosféry na hraniciach supergranúl pokojného Slnka. Prezentácia prvých výsledkov bude urobená na konferencie '12th European Solar Physics Meeting', ktorá sa uskutoční v septembri 2008 vo Freiburgu (Nemecko).


  • Pozorovania kampaň 3 - August 2007: DOT + SOHO/CDS,MDI,EIT + HINODE/EIS,SOT,XRT + RHESSI:
    Hlavnou pozorovacou kampaňou projektu je koordinovaná kampaň medzi Otvorených holandským ďalekohľadom (DOT) a spolupracujúcimi prístrojmi na družiciach SOHO, TRACE, RHESSI a HINODE. Pozorovací čas ďalekohľadu DOT (uhradený z projektu APVV) bol pridelený v čase 3-31/8/2007. Kampani je venovaná samostatná webová stránka. Hlavná pozorovacia kampaň projektu sa začala 3.8. 2007 o 07:00 UT (o 9:00 SELČ) koordinovanými pozorovania prístrojmi CDS, MDI, EIT družice SOHO, družicou TRACE, družicou RHESSI a pozemskými ďalekohľadmi DOT, Hvar, Kanzelhoehe. Ukážka: záznam intenzít spektrálnych čiar vznikajúcich v chromosfére, prechodovej oblasti a koróne Slnka získané spektrometrom CDS/SOHO.


  • Pozorovania kampaň 2 - Jún 2007: SECIS na Lomnickom Štíte:
    Spolu s Dr. P. Rudawym a Dr. K. Radziszewskim (Astronomický ústav Univerzity vo Wroclavi, Poľsko) bola uskutočnená testovacia inštaláciá prístroja SECIS na koronografe observatória na Lomnickom Štíte. Testy ukázali, ktoré úpravy prístroja SECIS je potrebné previesť na to aby bolo možné tento prístroj použiť na pozorovania rýchlych zmien intenzity zelenej emisnej čiary slnečnej koróny (530.3 nm) v optimálnom usporiadaní na koronografe. Optomechanické úpravy budú vykonané počas leta 2007 spoločnými silami oboch pracovísk a nová testovacia kampaň SECISu na Lomnickom Štíte sa predpokladá v októbri 2007.

    Slnečná koróna 12.4. 2007 počas pozorovacej kampane projektu (obrázok 
           získaný prístrojom XRT/Hinode).

    Ukážka snímku získaného prístrojom SECIS na observatóriu na Lomnickom Štíte. Obrázok nezaznamenal žiadnu výraznú emisiu z zelenej koronálnej čiare.


  • Pozorovania kampaň 1 - Apríl 2007: SOHO/SUMER,CDS,MDI,EIT + HINODE/EIS,SOT:
    Na pozvanie koorinátora prvej spoločnej SOHO a HINODE kampane Dr. W. Curdta (MPS, Katlengurg-Lindau, SRN) kolektív projektu APVV pripravil návrh koordinovaných pozorovaní prístrojov týchto družíc zameraný na slnečnú superganulárnu sieť (zdôvodnenie pozorovaní, zadanie pozorovaní). Pozorovania prebehli ako 'science case #25' 12. a 14. apríla 2007.
  • Slnečná koróna 12.4. 2007 počas pozorovacej kampane projektu (obrázok 
           získaný prístrojom XRT/Hinode). Spektroheliogram slnečnej chromosféry v spektrálnej čiare He II 25.63 nm 
           (50 0000 Kelvinov) Spektroheliogram slnečnej koróny v spektrálnej čiare Fe XII 19.51 nm 
           (1 milión Kelvinov) Spektroheliogram slnečnej koróny v spektrálnej čiare Ca XVII 19.28 nm 
           (2 milióny Kelvinov)

    Ukážka pozorovaní, získaných 12.4.2004 počas kampane prístrojmi XRT a EIS družice Hinode. Ľavý obrázok ukazuje lokalizáciu spektroheliogramov na strede slnečného disku. Ostatné obrázky zobrazujú pôvodne (nespravované) dáta spektroheliogramov, ktoré boli získané simultánne v rôznych spektrálnych čiarach: He II 25.63 nm (50 0000 Kelvinov), Fe XII 19.51 nm (1 milión Kelvinov), Ca XVII 19.28 nm (2 milióny Kelvinov).

    Slnečná fotosféra v spektrálnej oblasti modrého kontinua (450 nm) Slnečná fotosféra v spektrálnej oblasti molekulárneho pásu CH (430 nm) Slnečná chromosféra v centre spektrálnej čiary Ca II H

    Ukážka pozorovaní, získaných 14.4.2004 počas kampane prístrojmi SOT a EIS družice Hinode. Obrázky zobrazujú čiastočne spravované dáta spektroheliogramov, ktoré boli získané simultánne (len pravé dva obrázky) v rôznych spektrálnych oblastiach: fotosféra - modré kontinuum (450 nm), molekulárny pás CH (430 nm), chrompsféra - centrum spektrálnej čiary Ca II H. Podrobnosti vyniknú len pri kliknutí na snímky ktoré spôsobí vo vašom prehliadači zobrazenie v pôvodnej škále.


    SPÄŤ